بیسیم مخابرات
بیسیم مخابرات چیست و چطور بوجود آمد؟
جولای 1, 2019
بی سیم های پاناسونیک
بیسیم پاناسونیک چه قابلیت هایی دارد؟
جولای 17, 2019
نمایش همه

چرا مخابرات برای مکالمات از سیپ ترانک استفاده می‎کند؟

سیپ ترانک

در تماس‏ها و مکالمات مخابرات فرایند درخواست، شروع، برقراری و پایان تحت پوشش پروتکل سیپ ترانک قرار می‎گیرد. با وجودی که اینترنت و شبکه هم می‎تواند بستر مناسبی برای ارتباطات و مکالمات باشد، اما براساس پلتفرم مخابرات، امنیت مکالمات در سیپ ترانک بیشتر از اینترنت است. به همین دلیل تشخیص مخابرات سیپ ترانک است.

برای خرید تلفن های بی سیم پاناسونیک به صفحه بی سیم پاناسونیک مراجعه کنید.

همچنین با قابلیت‎های ‎سیپ ترانک مشترکین می‎توانند با ظرفیت بالا میان سوییچ مخابراتی و مرکز تلفن مشترک ارتباط برقرار کنند. از مزیت‎های ‎این فناوری می‎توان به قابلیت برقراری تماس همزمان بین 30 تماس با خطوط شهری اشاره کرد. البته برای اینکه این قابلیت برای مشترکین فراهم شود، باید روی یک سر شماره تماس بیش از یک سیپ ترانک گذاشته شود تا بتوان با آن بیش از 30 تماس همزمان برقرار کرد.

مودمهای سیپ ترانک مخابرات

مخابرات سیپ ترانک را به دو شکل در اختیار مشترکین خود قرار می‎دهد. در یک شکل آن سیپ ترانک روی زوج سیم مسی قرار می‎گیرد. در این روش از مودم‎های ‎G.SHDSL.BIS (سیپ ترانک) استفاده می‎شود. در شکل دیگر سیپ ترانک بر روی فیبر نوری قرار می‎گیرد. به این دلیل که ارتباط شبکه ای بین مشترکین از طریق فیبر نوری صورت می‎گیرد. در این روش به مودم‎های ‎جی دات بیز نیاز نیست.

مطالعه کنید ! تلفن سانترال چیست و چگونه کار می‌کند؟

سیپ ترانک بر روی دستگاه‎های ‎سانترال پاناسونیک نصب می‎شود. از جمله این سانترال ها می‎توان به سانترال پاناسونیک سری TDE، NS اشاره کرد. همچنین می‎توان پروتکل سیپ ترانک را بر روی تمامی سرورهای voip استاندارد مانند نرم افزار استریسک، الستیکس، سیسکو، 3CX و مرکز تلفن‎های ‎TDE100 و NS500 و همچنین IPPBX‎های ‎استاندارد مانند Grandstream و Yeastar و Zycoo و … نصب کرد.

آیا سیپ ترانک قابل نصب بر روی سانترالهای قدیمی هست؟

یکی از سوالاتی که اغلب مشترکین می‎پرسند قابلیت نصب سیپ ترانک بر روی سانترال‎های ‎قدیمی است. به دلیل اینکه سانترال‎های ‎قدیمی از خطوط E1 پشتیبانی می‎کنند، نمی توان این پروتکل را روی آنها پیکربندی کرد. اما اگر از روتر سیسکو و ماژول E1 استفاده شود، می‎توان پروتکل سیپ ترانک را بر روی مراکز تلفن مانند TDA پاناسونیک نصب کرد.

نحوه درخواست سیپ ترانک توسط متقاضیان

شماره گذاری و تعرفه ها در سیپ ترانک براساس معیارهای خاصی انجام می‎شود. اما بعد از طی کردن رویه اداری راه اندازی آن به طور کامل انجام می‎شود. متقاضی ابتدا باید مرکز تلفنی که از پروتکل SIP پشتیبانی می‎کند و IP Base باشد، تهیه کند. همچنین داشتن مودم G.shdsl.Biz برای ایجاد ارتباط لازم است. یکی دیگر از شرایطی که متقاضیان استفاده از سیپ ترانک مخابرات باید داشته باشند، استفاده از پهنای باند اینترانتی به میزان مورد نیاز است. این کار برای قابلیت مکالمات همزمان ضرورت دارد. عدم دایری اینترنت بر روی پورت ADSL یا G.SHDSL هم برای استفاده از سیپ ترانک لازم است.

متقاضی قبل از هر کاری باید مدارک مورد نیاز جهت راه اندازی سیپ ترانک مخابرات را آماده کند. این مداک شامل:

  • ارائه فرم کد اقتصادی
  • ارائه معرفی نامه نماینده شرکت
  • اصل و کپی برابر اصل اساسنامه شرکت
  • اصل و کپی و کارت ملی و شناسنامه نماینده شرکت
  • دریافت فرم کارت اشتراک و فرم پرسشنامه و تکمیل آنها
  • ارائه نامه درخواست ممهور به مهر و امضا مدیر عامل و دارندگان امضا شرکت
  • روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شرکت که بیش از 2 سال از تاریخ آن نگذشته باشد

استفاده از سیپ ترانک روی بستر اینترنت

یکی از راه‎های ‎ساده و ارزان برای استفاده از سیپ ترانک، شبکه و بستر اینترنت است. همانطور که قبلاً هم گفتیم برای اینکار به IP مخصوص به متقاضی نیاز است. در این صورت متقاضی می‎تواند با توجه به IP خود سیپ ترانک 5 کاناله، 10 کاناله و … را پیکربندی کند. هزینه راه اندازی سیپ ترانک روی بستر اینترنت ارزان قیمت و مقرون به صرفه است. در این صورت به مودم اضافه هم نیاز نخواهید داشت.

سیپ ترانک

تعرفههای سیپ ترانک بر چه اساسی محاسبه میشود؟

تعرفه سیپ ترانک براساس مواردی از جمله شماره خط، رند بودن شماره خط، تعداد تماس‎های ‎همزمان که بین 8 تا 30 تماس است، یک طرفه یا دو طرفه بودن خدمات سیپ ترانک، متفاوت است. در سیپ ترانک‎های ‎یک طرف، مکالمات به صورت یک طرفه است. برای مثال تلفن‎های ‎گویا به همین صورت هستند. تعرفه راه اندازی آنها نسبت به نوع دو طرفه کمتر است.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت و هزینه سیپ ترانک، ویپ سناریو است. ویپ سناریوهای متفاوتی در بازار وجود دارد که قیمت‎های ‎متفاوت هم دارند. می‎توانید یک سرور ویپ را روی سیستم خود نصب کنید. برای شرکت ها بزرگ می‎توانید یک کامپیوتر را برای سرور ویپ اختصاص دهید. در این صورت می‎توانید برای پردازش تماس‎های ‎تلفنی از این سیستم به طور اختصاصی استفاده کنید.

مطالعه کنید ! کارت سانترال KX-TDA0181

نحوه راه اندازی سیپ ترانک

برای سانترال‌های پر ظرفیت پاناسونیک سری TDA یا TDE می‎توان از کارت PRI و یک روتر خط سیپ ترانک استفاده کرد. در این صورت سیپ ترانک به سیستم تلفن اضافه می‎شود. متقاضیان ابتدا باید منطقه و هزینه مورد نظر سرویس این پروتکل را به مخابرات منطقه خود اعلام کنند. بعد از تعیین خط سیپ ترانک، تجهیزات مورد نیاز آن تهیه می‎شود.

برای اینکه بتوان سیپ ترانک را روی سناریو ویپ مورد نظر پیکربندی کرد، به 4 تا 8 ساعت زمان نیاز دارید. در صورتی که بستر پسیو مناسب نباشد، ممکن است زمان انجام این فرایند طول بکشد. کابل کشی، نصب رک، داکت کشی و جابه‌جایی و چینش از جمله مواردی که برای پیکربندی سیپ ترانک لازم است. قاعدتا در نبود یکی از این تجهیزات ممکن است کار نصب و راه اندازی طولانی تر شود.

مواردی که در خرید سیپ ترانک باید رعایت کنید:

یکی از مهم ترین مواردی که متقاضیان سیپ ترانک باید مد نظر داشته باشند، پشتیبانی تجهیزات نهایی سمت متقاضی از پروتکل SIP وIP است. همچنین باید مودم‎های ‎G.ShDSL.Bis خریداری شود. اگر سیپ ترانک روی فیبر نوری قرار می‎گیرد، به این مودم نیاز ندارید.

برای استفاده از امکانات سیپ ترانک باید از پهنای باند اینترنتی استفاده کنید. این کار باید به میزان مورد نیاز جهت مکالمه همزمان باشد. برای مثال برای مکالمه همزمان 30 پهنای باند بیشتری نسبت به 8 تماس نیاز دارید. همچنین نداشتن دایری اینترنت بر روی پورت ADSL یاG.SHDSL برای تهیه سیپ ترانک را مد نظر قرار دهید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *