سیپ ترانک (SIP Trunk) عبارتی است که این روزها در زمینه‌ی مخابرات و به خصوص تلفن‌های سانترال بسیار شنیده می‎‌شود و کاربرد بسیاری نیز دارد.

سیپ ترانک چیست؟

سیب ترانک (SIP Trunk) کوتاه شده عبارت Session Initiation Protocol است. این پروتکل به منظور ایجاد ارتباط بر روی بستر شبکه یا همان همان VoIP استفاده می‎شود. ارتباط در این سامانه با استفاده از بستر شبکه و با استفاده از پروتکل SIP صورت می‎گیرد. در واقع سیپ ترانک مهم ترین پروتکل برای ارسال پیام‎های ‎صوتی بر روی بستر شبکه است. از این پروتکل برای مکالمات تلفنی استفاده می‎شود. همچنین کارکرد دیگر آن مدیریت مکالمات تلفنی است.

به عبارت دیگر برای اینکه مکالمات تلفنی از طریق شبکه IP برقرار شود، به سیپ نیاز پیدا می‎کنیم. این سامانه می‎تواند خطوط اینترنتی را جایگزین خطوط تلفنی قدیمی (E1 و آنالوگ) کند. در نتیجه تماس‎های ‎تلفنی و بخصوص نوع تجاری با سرعت بیشتری برقرار می‎شود.

افراد بسیاری هستند که هنوز با این آیتم آشنایی ندارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی سیپ ترانک (SIP Trunk) و بررسی ویژگی‌ها و ارائه دهندگان این سرویس بپردازیم. در صورتی که قصد استفاده از این سرویس مخابراتی را دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

خرید بیسیم پاناسونیک

سیپ یا SIP چیست؟

قبل از هر چیز واژه‌ی (SIP Trunk) را بررسی می‌کنیم. کلمه‌ی سیپ (SIP) در واقع مخفف عبارت Session Initiation Protocol می‌باشد. Session Initiation Protocol یک پروتکل ارتباطی جهت برقراری مکالمه بر روی بستر شبکه است.

Session Initiation Protocol یکی از اصلی‌ترین پروتکل‌ها برای انتقال صدا بر روی بستر شبکه یا همان ویپ (VoIP) است. که با استفاده از آن برقراری یک مکالمه‌ی تلفنی و مدیریت امکان پذیر خواهد بود.

این سیستم مخابراتی برای افرادی که قصد ایجاد مکالمات تلفنی با استفاده از شبکه‌ی IP، را دارند، بسیار کاربردی خواهد بود.

ترانک (Trunk) چیست؟

ترانک یک اصطلاح در زمینه‌ی تلفن‌ها و شبکه‌ی سانترال است. اگر بخواهیم به طور خلاصه مفهوم ترانک را بیان کنیم باید بگوییم که ترانک نوعی ارتباط است که از طریق آن می‌توان بیشتر از یک مکالمه تلفنی را برقرار کرد.

سیپ ترانک

سیپ ترانک (SIP Trunk) چیست؟

با تعریف جداگانه‌ی مفاهیم سیپ یا SIP و ترانک (Trunk) حالا می‌توانیم (SIP Trunk) را به صورت دقیق‌تر تعریف کنیم.

سیپ ترانک نوعی پل ارتباطی است که با استفاده از بستر شبکه و با استفاده از پروتکل SIP، امکان برقراری مکالمه تلفنی چند کاربره را فراهم می‌کند.

نکته‌ی قابل توجه در ارتباطات SIP Trunk این است که این ارتباطات دو طرف دارد. طرف اول تلفن ویپ و یا شبکه‌ی سانترال است و طرف دوم شرکت سرویس دهنده‌ی سیپ ترانک است که می‌توان یک سانترال ویپ و یا یک گیت وی باشد.

سرویس دهندگان سیپ ترانک (SIP Trunk)

سرویس (SIP Trunk) برای اولین بار توسط مخابرات به شرکت‌های دیگر ارائه شد. این سرویس با وجود محدودیت ظرفیت لینک‌های E1 در مراکز مخابراتی به صورت گسترده به شرکت‌هایی که خواستار آن بودند ارائه شد.

پس از استقبال از سرویس (SIP Trunk) شرکت مخابرات ایران تصمیمی اتخاذ کرد که از شبکه‌ی NGN بیشتر استفاده کرده و سرویس تلفنی بر پایه‌ی (SIP Trunk) را به صورت وسیع‌تر و گسترده‌تری استفاده کند.

پس از مدتی شرکت مخابرات پروانه‌ی FCP که بر اساس آن دارندگان پروانه‌ی FCP مجاز به راه اندازی شبکه مستقل ارتباطی (انتقال و دسترسی) و نیز ارائه خدمات ارتباطی و انتقال داده ثابت بر بستر آن خواهند بود.

هم اکنون 11 شرکت‌ از جمله آریا تدبیر رسانه (شاتل)، انتقال داده‌های آسیا تک، داده گستر عصر نوین (های‌وب)، گسترش ارتباطات مبنا، پارسان لین ارتباطات (پارس آنلاین)، پیشگامان توسعه ارتباطات، انتقال داده‌های نداگستر صبا (صبانت)، حلما گستر خاورمیانه (عصرتلکام)، داده پردازی رسپینا، توسعه فناوری ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ)، افرانت دارای مجوز FCP هستند و خدمات سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) را ارائه می‌دهند.

سیپ ترانک

مزایای استفاده از سیپ ترانک (SIP Trunk)

با استفاده از سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) شما امکان واگذاری گستره متنوعی از کانال‌های هم‌زمان و نامبرینگ متناظر با آن را خواهید داشت و همچنین این سرویس قابل استفاده بر روی کابل مسی و فیبر نوری را دارا می‌باشد.

سرویس  (SIP Trunk) به افزایش تعداد تجهیزات سمت متقاضی با افزایش تعداد شماره تلفن نیاز ندارد. (تنها یک عدد مودم لازم است). در سرویس سیپ ترانک (SIP Trunk) محدودیت جغرافیایی برای سرویس وجود ندارد.

با استفاده از (SIP Trunk) نیازی به گیت وی و یا کارت E1 ندارید و همین در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد کرد. با استفاده از این سرویس  امکان مدیریت ترافیک صوتی ارسالی بر روی لینک به دلیل استفاده از بسته‌های IP را خواهید داشت.

یکی از مهم ترین مزیت‎های ‎سیپ ترانک مخابرات، حذف محدودیت‎های ‎جغرافیایی در این سرویس است. همچنین هزینه تجهیزات و سیستم‎های ‎تلفنی کاربران تا حد زیادی کاهش یافته است.

از دیگر مزیت‎های ‎این سامانه مقیاس پذیری آسانتر است. به طوری که کاربران با استفاده از قابلیت جابجایی و تعیین تعداد خطوط و نوع آنها می‎توانند خطوط تلفنی مناسبی را برای خود انتخاب کنند. همچنین سامانه سیپ ترانک امنیت بالایی دارد. با این شبکه سیستم تلفن تجاری پایدارتر و باکیفیت تر خواهد شد.

انواع سیپ ترانک کدام است؟

سیپ ترانک براساس نوع استفاده ای که برای مشترکان دارد، به دو نوع روی زوج سیم مسی و فیبر نوری تقسیم می‎شود. سیپ ترانک‎های ‎روی زوج سیم مسی با مودم‎های ‎G.SHDSL.BIS کار می‎کنند. اما نوع دیگر آن بر روی فیبر نوری است که به مودم‎های ‎جی دات بیز نیاز ندارند. زیرا برقراری ارتباط شبکه با مخابرات با استفاده از فیبر نوری صورت می‎گیرد.

کاربردهای سیپ ترانک چیست؟

در نسل جدید شبکه‌های مخابراتی (NGN) تمامی ارتباطات میان کاربران از طریق IP صورت می‎گیرد. در واقع ارتباط بین مراکز تلفنی و مراکز تلفن خصوصی از طریق سیپ ترانک صورت می‎گیرد. کاربران برای استفاده از این تکنولوژی باید ابتدا به SIP-T-VPN شرکت مخابرات استان تهران متصل شوند. در این صورت قادر به استفاده از سرویس‌های متنوع (VOIP) خواهند بود. ترانک به ارتباطی گفته می‎شود که در آن مکالمات با تعداد بسیار زیاد برقرار می‎شود.

تجهیزات مورد نیاز سرویس سیپ ترانک

از این انتخاب یک سرویس دهنده‌ی سیپ ترانک از بیان اسامی که در بالا ذکر شد، می‌توانید سرویس مورد نیاز خود را با توجه به تعداد تماس هم‌زمان و نوع شماره تلفن خریداری کنید.

پس از آن یک نام کاربری و رمز عبور و یک آدرس آی پی مربوط به SBC سرویس دهنده به مشترک داده می‌شود که می‌بایست آن‌ها را در تعریف SIP Trunk در سانترال آی پی خود بکار گیرد.

در ادامه تجهیزات مورد نیاز این سرویس را بیان می‌کنیم. قبل از هر چیز شرکت شما نیاز به یک مودم مخابراتی (G.SHDSL.Bis) دارد. پس از آن یک سرور ویپ و یا سانترال تحت شبکه مورد نیاز است.

در این نوع سرویس باید از گوشی‌‌های IP Phone استفاده شود. همچنین این سرویس به یک گیت وی برای استفاده از خطوط معمولی نیاز دارد. پسیو شبکه که شامل کابل کشی و تجهیزات سوئیچ شبکه باید برای این سرویس به‌درستی تنظیم و راه اندازی شوند.

پیکربندی و نصب سیپ ترانک

برای نصب و پیکربندی سیپ ترانک از سانترال‎های ‎پاناسونیک سری TDE، NS استفاده می‎شود. برای مثال مرکز تلفن‎های ‎TDE100، NS500 و تمامی سرور‎های ‎voip استاندارد مانند نرم افزار استریسک، الستیکس، سیسکو، 3CX و IPPBX‎های ‎استاندارد مانند Grandstream و Yeastar و Zycoo و …. می‎توانند بر روی این سامانه نصب شوند.

برای سانترال‎های ‎قدیمی که قادر به فعال سازی SIP Trunk نیستند، می‎توان با کمک روتر سیسکو و ماژول E1، سیپ ترانک را روی آنها فعال کرد. برای مثال سانترال‎های ‎دیجیتال پاناسونیک یا دیگر مراکز تلفنی که خطوط E1 را پشتیبانی می‎کنند، از این دسته سانترال قدیمی محسوب می‎شوند.

امتیاز دهید